Imorgon

-3° / -6°
3 m/s

Monday

-5° / -7°
1 m/s

Tuesday

-7° / -8°
2 m/s

Segelbåtssektionen

Stabergsregattan 2020-08-22

Vind: 8-10 m/s SSV, Soligt +22°C

Den 14:e Stabergsregattan genomfördes i lördags, 22 augusti i fint sommarväder och tuffa 8-10 m/s syd-sydvästliga vindar. Av 13 st föranmälda båtar kom 12 st till start.
Två båtar fick tyvärr bryta. En pga för mycket segel samt en med ett segelhaveri. Ingen skadades som tur var.
Årets Regatta började precis som de senaste åren med en halvvind/slör upp till Stabergsöns n:a udde där en kryss tog vid över Korsnäsfjärden men i år rundade vi en boj öster om Koön, sedan en slör ned till Lilla Melpad som rundades på barbords sida, fortsatt slör/halvvind runt Stora Melbad, kryss upp till bojen vid Koön igen, läns/slör söder om Stora Melpad (nära Janne Forsmans grund), slör/läns till Stabergöns n:a udde igen och sedan en kryss ner till mållinjen vid hamninloppet.
Vindarna var friska och ibland byar på upp till 13-14m/s.
Snabbast runt banan blev Omega 30 med Johan Forsman vid rodret.
På andra plats kom Leif Johansson med sin Dominant Race och på tredje Thomas Hellström med sin Aphrodite 22. Se vidare i resultatlistan.
Det är fortfarande mansdominerat i besättningarna men tre båtar hade i alla fall tjejer ombord precis som förra året, så vi hoppas det är en trend som ska hålla i sig.
Eloge till Markus och Annica som ställde upp med en för dem ny båt samt att Markus endast ”provat på” lite segling ett par timmar tidigare i veckan och Annica ”bara seglat jolle för hundra år sen”!-)
De var inte långt efter de rutinerade så bra jobbat!

Nästa och sista regattan på Runn 2020 är RSS Dalviks Race som seglas söndagen den 13/9.
Anmäl er i god tid till Stefan Skans tavling@russ.se
Segelbåtssektionen tackar i år (igen) Janne Forsman som proffsig tävlingsledare med tidtagning och handicapsuträkning, Pelle-P och Göranssons Färg för priser samt alla som deltog med stort mod och
glädje i dessa vindar.

Väl mött och segla vackert,
Segelbåtssektionen
Göran Trogen & Kalle Ljungberg

PlRorsman / BesättningBåttyp / SegelnrSRS
Utan försegel
Seglad tidKorr. tid. / SRS
Sek.
1Kalle Ljungberg / Johan ForsmanOmega 30 / 590,9091.54.206860 / 6235
2Leif Johansson / Ulf ArvidssonDominant Race / 990,9091,55,316931 / 6300
3Thomas Hellström / Magnus HållhansAphrodite 220,8272,09,427782 / 6435
4Thomas Forsman / Linus ForsmanHydra0,7612,22,228542 / 6500
5Jan Svedmyr / Ola HedlundCompis 280,8402,09,097749 / 6509
6Anders Hallin / Karin Hallin och Tove HallinTriss Norlin0,7392,28,278907 / 6582
7Lars Eriksson / Bo SjöbergMonark 700 / 1470,7952,20,148414 / 6689
8Lech Rademacher / Kasia RademacherMarieholm 260,7732,24,548694 / 6694
9Anders Trogen / Göran TrogenMonark 700 / 1970,7952,27,288856 / 7040
10Markus Jonsson / Annica SöderbergAphrodite 220,8272,24,208660 / 7161
DNFDavid Fernandes / Joakim MalmhedTETIS 290,846
DNFChrister Ljungquist / Moa LorentzsonStrike 20 Trimaran0,945

Stabergsregattan 2019-08-25

Vind: 3-5 m/s SV, Soligt +22°C

Den 13:e Stabergsregattan genomfördes i söndags, 25 augusti i fint sensommarväder och 3-5 m/s sydvästliga vindar. Det skulle egentligen ha seglats på lördagen den 24e men flyttades fram pga obefintliga vindar.
Av 12 st föranmälda båtar kom 12 st till start! Det är fortfarande mansdominerat i besättningarna men tre båtar hade i alla fall tjejer ombord så vi hoppas det är en trend som ska hålla i sig. Endast en båt fick bryta tävlingen pga ett brustet fockfall men det kunde blivit ytterligare en incident då en ensamseglare föll överbord men lyckades få tag i relingen, ta sig ombord igen och slutföra tävlingen!
Regattan började precis som förra året med en halvind/slör upp till Stabergsöns n:a udde där en kryss tog vid över Korsnäsfjärden med endast ett fåtal slag till Tjuvön där ytterligare några slag var nödvändiga pga den vridande vinden, för att sedan fortsätta i 5-6 m/s ner till fyren vid Granö som rundades på styrbords sida. Sedan blev det undanvindsbogar till n:a Stensö, österut över Vikafjärden mot Risögrundets fyr som rundades, vidare tillbaka över Korsnäsfjärden, St Melpad på styrbords sida och sedan n:a udden på Stabergsön (där det var totalt stiltje för de flesta båtarna och några kom spännande nära Nunnornas grund…) och sen en kryss ner till mållinjen vid hamninloppet. Klart!
Vindarna var inte de som utlovats men vid Granö så friskade det i som vanligt!
Snabbast runt banan blev Bodil och Kalle med sin Omega 30 på 3.33.00.
De lyckades även med totalsegern.
På andra plats kom Leif Johansson med sin Dominant Race och på tredje Lars Eriksson med sin Monark 700.
Nästa och sista regattan på Runn 2019 är RSS Dalviks Race som seglas den 8/9.
Kolla deras hemsida https://russ.se/ om exakt datum.
Segelbåtssektionen tackar i år Janne Forsman med team som proffsig tävlingsledare med tidtagning
och handicapsuträkning.

Väl mött och segla vackert,
Segelbåtssektionen
Göran Trogen & Kalle Ljungberg

PlRorsman / BesättningBåttyp / SegelnrSRS
Med/utan försegel
Seglad tidKorr. tid Sek.
1Bodil och Kalle LjungbergOmega 30 / 590,897 utan3,32.5911462
2Leif Johansson med OlleDominant Race / 990,936 med3,33.4212001
3Lars ErikssonMonark 700 / 1470,799 utan4,13.5512172
4David FernandesTetis 29 / —0,846 utan4,03.1412346
5Tomas ForsmanC55 / 10,858 med4,01.1012415
6Anders och Stina TrogenMonark 700 / 1970,799 utan4,30.2612644
7Thomas HellstrandAphrodite 22 / —0,831 utan4,13.5912663
8Åke DanielssonP28 / 3510,817 utan4,19.2212714
9Göran Trogen och Annika SöderbergScampi 30 / 28320,873 utan4,30.3614593
10Christer LjungquistSpike 20 Trimaran / —0,945 utan4,21.2414821
11Lennart NordströmElan 31 / 1510,945 utan4,40.1216887
DNFGerard MoroneyAlbin Viggen / 9000,788 utan

Stabergsregattan 2018-08-25

Vind: 6-9 m/s SV, Soligt +21°C

Den 12:e Stabergsregattan genomfördes i lördags, 25 augusti i fint sensommarväder och 6-10 m/s sydvästliga vindar som utlovats.
Av 10 st båtar föranmälda, kom 6 st till start som alla fullföljde den ca 14 nm långa banan.
De 6 båtarna representerade nästan hela sjön. Förutom Staberg, även Ornäs, Hälsinggården, RSS och Korsnäs.
Efter en något ”alternativ” startprocess (Sven-Åke hade assistans av några rutinerade seglare som borde seglat istället för att ”hjälpa till”!-) så började Regattan med en halvind/slör upp till Stabergsöns n:a udde där en hård kryss tog vid över Korsnäsfjärden med endast ett fåtal slag till Tjuvön där ytterligare ett slag var nödvändigt för att sedan fortsätta i 7-10ms ner till fyren vid Granö som rundades på styrbords sida.
Sedan blev det undanvindsbogar till n:a Stensö, österut över Vikafjärden mot Risögrundets fyr som rundades, vidare tillbaka över Korsnäsfjärden, St Melpad på styrbords sida och sedan n:a udden på Stabergsön och ner till mållinjen vid hamninloppet.
Snabbast runt banan blev familjen Ljungberg med sin Omega 30 på 2.59.00. Teamet lyckades även med totalsegern.
Åke Danielsson med sin vackra P28 från Ornäs tog en välförtjänt andra plats. På tredje plats gled Lars Eriksson in med sin snabba Monark 700.
Debuterade i tävlingen gjorde Jerker Granath med dotter och deras Maximus 24. Roligt med nya tävlingsseglare!
Det var en fantastisk segeldag med rejält tryck i seglen, perfekt vindriktning och en lagom temperatur på ca 20°C.
Nästa år hoppas vi på ett betydligt större antal deltagare. Eventuellt flyttar vi fram en helg om det underlättar för att få ett större startfält.

Nästa och sista regattan på Runn 2018 är RSS Dalviks Race som seglas den 15/9. Kolla deras hemsida om exakt datum. Ev flytt till den 16/9 är inte omöjligt om det bidrar till fler båtar i startfältet.
Segelbåtssektionen tackar åter igen Sven-Åke Björklund som ställer upp som proffsig tävlingsledare med tidtagning och handicapsuträkning.

Väl mött och segla vackert,
Segelbåtssektionen
Göran Trogen & Kalle Ljungberg

PlRorsmanGastBåttypLysTidKorr. tid Sek.
1Kalle LjungbergBodil, Emmy och NalaOmega 300,9002.59.009.666
2Åke DanielssonGöran Dalestedt P280,8153.21.559.873
3Lars ErikssonSjöbergMonark 7000,8013.27.009.948
4Jerker GranathDotternMaxus 240,8513.40.4511.271
5Thomas HellströmAphrodite 220,8323.49.01 11.423
6Mats GustafssonNiklas GustafssonMaxi 680,7944.25.00

Stabergsregattan 2017-08-26

Vind: 2-6 m/s NV, Soligt

Den 11:e ”Stabergsregattan” genomfördes i lördags, 26 augusti, i fint sensommarväder och 2 – 6 m/s nordvästvindar. 9 st båtar var föranmälda, samtliga kom till start och alla fullföljde den nästan 10 nm långa förutbestämda distansbanan. Av de 9 gjorde hela 5 rorsmän med gastar glädjande nog sin debut i våran regatta. Av dem kan nämnas Thomas Hellström / Magnus Hållhans och Ola Hedlund / Bosse Elmqvist. Bosse är nog troligen den mest rutinerade seglaren f.n. i Runn då han redan på 50-talet som mycket ung ägde en Minarkjolle, föregångaren till Finnjollen. Sedan dess har Bosse seglat varje sommar i varierande båtar. En annan debutant var Åke Danielsson / Göran Dalestedt som seglade ett fint gammalt mahognybygge, P 28, från Hallberg-Rassy.

Regattan började med en kryss med många korta slag upp till Stabergsöns n:a udde. Därefter friska undanvindsbogar till Tjuvön och Risögrundets fyr som rundades och vidare tillbaka över Korsnäsfjärden, n:a udden på Stabergsön och till mållinjen vid hamninloppet.
Snabbast runt banan blev vår vice ordf. Lennart Nordström med gasten Per-Olov Larsson och linjesköna ”Elan-31:an”. Bidragande orsak till att båten plöjde lätt genom vattnet tillskrivs Lennarts frenetiska skrubbande/rengöring av skrovet timmarna före start !
Segrare efter handicapsuträkningen blev dock Thomas Hellström / Magnus Hållhans med båten ”Aphrodite 22”.
Övriga placeringar enligt resultatlistan.
Efter sista målgång samlades alla på gräsmattan vid Kaj 3 för gemytlig samvaro, eftersnack och prisutdelning.

Segelbåtssektionen tackar Sven-Åke Björklund som nu efter många år är så rutinerad att han ensam kunde sköta den viktiga startproceduren med alla flaggor och ljudsignaler, tidtagnig och handicapsuträkning.

Segelbåtssektionen
Janne Göran

PlRorsmanGastBåttypLysTidSek
1Thomas HellströmMagnus HållhansAphrodite 220,8322.35.577786
2Leif OlssonMartin OlssonMagnifik Midget0,7812.51.248032
3Larsa ErikssonB.G. SjöbergMonark 7000,8012.48.118083
4Göran TrogenJanne ForsmanScampi0,8772.36.358239
5Åke DanielssonGöran DalestedtP 280,8152.51.158374
6Bodil LjungbergKalle LjungbergOmega 300,9222.34.278544
7Ola HedlundBosse ElmqvistMaxi 770,8352.51.318593
8Anders TrogenStina TrogenMonark 7000,8012.59.308627
9Lennart NordströmP.O. LarssonElan 310,9342.34.068636

Start- och resultatlista för regattan 2012-09-01

PlRorsmanGastBåttypLysTidSek
1Johan ForsmanFinnjolle1.021.35.505865
2Leif OlssonMagnifik Midget0.9331.46.205952
3Johan StjernkvistMonark 7000.9761.44.186108

Start- och resultatlista för regattan 2010-08-21

PlRorsmanGastBåttypLysTidSek
1Gunnar HallinTriss Norlin0.862.02.306321
2Bert WiklundBertil LindströmDebutant0.911.58.346474
3Leif OlssonMartin OlssonMagnifik Midget0.921.57.236480
4Johan StjernkvistÅsaMonark 700, Miniton0.961.55.266649
5Bo LindénMarieholm 260.942.00.056773
6Thomas ForsmanMartin ForsmanHydra0.932.02.026809
7Tomas SvalbergMarie SvalbergHydra0.932.06.327061
8Antonio DágostinoBirdie 240.991.59.067075
9Janne ForsmanErik OlssonC&C 261.011.57.447135
10Esso HedmarkIngegerdJohnson 261.002.01.597319
11Mats GustavssonPer SundinMinette MK II0.862.22.517371
12Caroline TanseMats TanseMinette0.91(spin.)2.18.377568
13Leif JohanssonGöran TrogenDominant Race1.14(spin)1.54.557860
14Kaj JensenTinaC&C 241.012.18.298392
15Anders HallemarkCarolin RogbergJohnson 261.002.27.078827
Sven KilströmAnna-BrittaMagnifik Midget0.92DNS

Start- och resultatlista för regattan 2009-08-29

PlRorsmanGastBåttypLysTidSek
1Leif OlssonMartinMagnifik Midget0,921.41.525624
2Bo LindénMarieholm 260,951.44.355962
3Niklas LångMats, Helgi, Ida, AnnaH-båt S-751,041.36.226013
4Janne ForsmanCatarine TanseC&C 261,011.39.516051
5Tomas LindbergMoaVega0,971.44.436094
6Sven-Olof HedmarkIngegerdJohnsson 261,001.45.136313
7Tomas SvalbergHydra0,931.57.366563
8Kaj JensenRigmorC&C 241,021.47.226571
9Antonio D’AgostinoHydra0,931.58.366618
Leif Johansson StarbåtDNF
Ilona Megyeri Campus 600DNF
Tomas ForsmanHydraDNS
Nils KronströmVegaDNS

Informationen uppdaterades senast 2020-09-02